Karın Germe Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karın Germe Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hem kadınların, hem de erkeklerin son dönemlerde sıklıkla tercih ettiği estetik operasyonlardan bahseden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin en sık yaz öncesi ve yaz sonrası tercih edilen karın germe ameliyatları hakkında merak edilenleri anlattı…

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin

Karın germe operasyonları hızlı kilo alıp vermeye, hamileliğe ya da zamanın etkilerine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sebebiyle oluşan sarkık görüntünün ortadan kaldırılması ve vücudun fit bir görünüme sahip olması amacı ile yapılıyor. Fakat burada en önemli nokta, karın germe ameliyatlarının fazla kiloların verilmesi için değil, vücut şekillendirme için yapılan operasyonlar olduğunun bilinmesidir. Hastalar bu operasyondan sonra hem vücutları ile hem de kendileri ile daha barışık olmanın tadını çıkarırlar.

Mini ve Tam Karın Germe

Karın germe operasyonları genel olarak ikiye ayrılır. Tam ve mini karın germe olarak farklılaşan operasyonlar kişiye özel planlanmalıdır. Karın germe operasyonları, karın bölgesindeki derinin elastikiyetine, sarkma miktarına ve bölgedeki kasların ne oranda deforme olduğuna bağlı olarak belirlenir.

Kişinin vücudunda sarkmaların yoğunlaştığı bölgeler dikkate alınmalıdır. Eğer karın bölgesinde çok fazla sarkma ve deformite yoksa mini karın germe operasyonunu öneriyoruz. Mini abdominoplasti olarak da adlandırdığımız bu operasyonda göbek deliğinin altında kalan bölgedeki sarkmaların giderilmesi ile operasyon tamamlanıyor.

Ancak sarkmanın boyutlarına bağlı olarak klasik abdominoplasti yani tam karın germe yapılması da gerekebiliyor. Bu durumda tüm karın kaslarının sıkılaştırılması, fazla derinin alınması, ön karın duvarının daraltılması ve gerekli durumlarda göbek deliğinin yeniden yapılandırılması gerekiyor.

Karın Germe Operasyonunda Planlamanın Önemi

Birçok kişi estetik ameliyatlardan sonra kalabilecek izlerden endişe duyuyor. Ancak gelişen teknolojiler ve teknikler sayesinde operasyon sonrası izleri minimize etmek ve saklamak mümkün oluyor.

Operasyonun nasıl planlandığına bağlı olarak karın germe estetiği 2 ila 6 saat arasında sürebilen bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılır ve kişinin genel durumuna göre 1-2 gün hastanede kalması gerekir. Hem operasyonun hem de iyileşme sürecinin konforlu bir şekilde geçebilmesi için doğru planlama yapmak önemlidir. Sigara ve alkol kullanımını ameliyattan en az 2 hafta önce bırakmak ve planlama sürecinde verdiğimiz önerilere tamamen uymak gerekiyor.

Normal Hayata Dönüş Süreci

Operasyonda yerleştirilen drenler en geç 5 günde çıkarılmış oluyor. Drenlerin çıkarılması ile birlikte kişi kendini çok yormamak ve gerekli önlemleri almak şartı ile normal yaşamına dönebiliyor. Bu dönemde korse kullanımı vücudun şekillenmesi ve daha hızlı toparlanması için gerekiyorsa tercih edilebilir. Operasyondan sonra normal hayata dönüş için birkaç hafta beklemek gerekiyor. Karın germe estetiği de pek çok estetik operasyon gibi kişinin kaybettiği güvenini geri kazanması ve vücudu ile barışması için büyük bir önem taşıyor. İlk 3 hafta ağır kaldırmamaya dikkat edilmelidir. Karın bölgesinin tam iyileşmesi 2-6 ay arasındadır.

https://www.marieclaire.com.tr/karin-germe-ameliyatlari-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

Sosyal Medya

Paylaş: