Karın Estetiği

Karın Estetiği

Doğumlardan ve ani kilo alıp verme sonucu karın bölgesinde oluşan çatlak, sarkma, deformasyon karın estetiği yani abdominoplasti operasyon ile düzeltilebilir.

Özellikle doğumlarda alınan aşırı kilolar, egzersiz yapmama, ani kilo verme, erken yaşta yapılan doğumlar, ikiz gebelikler, üstüste yapılan doğumlar karın kısmında rejim ve jimnastikle toparlanması imkansız olan sarkma, çatlak ve şekil bozukluğuna sebep olurlar.

Bu çatlaklar oluştuktan sonra ne yazık ki ne yapılırsa yapılsın ameliyatsız geçmesi imkansızdır, karın kaslarında oluşmuş olan deformasyon, gevşeklik ve yırtılmalar da ileri derece de ise daha sonra toparlanması imkansızdır.

Karın kısmında oluşan çatlakların sebebi bazen aşırı ve ani kilo, çoğul gebelik iken bazen de cilt yapısına yani genetik faktörlere bağlıdır.

Bazen çok az kilo alınsa dahi çatlaklar oluşabiliyor. Çatlak oluşmuş cilt ve ciltaltı tabakası da kendini toplayamıyor, retrakte olamıyor ve eski haline dönemiyor bu durumda rejim ve jimnastik de tam işe yaramıyor.

Çatlak oluşmamışsa sadece yağlanma, kilo fazlalığı ve kas gevşekliği varsa bu durumda egzersiz, rejim ve belki lokal liposuction problem çözmek için yeterli olabilir.

Ancak sarkmış ve çatlakların olduğu, sanki hamilelik devam ediyormuş gibi görünen karınlar için hamileliğin üzerinden minimum 6 ay geçtikten sonra olmak şartı ile abdominoplasti yapılmalıdır.

Emziren anneler için bu süre emzirme kesildikten 3 ay sonra olmalıdır.

Eğer fazla kilo varsa bu esnada fazla kiloda verilmelidir. Operasyon vucudu forma sokan bir işlemdir, bu operasyonla fazla yağlar alınır ve kilo da kaybedilir ama primer kilo verme işlemi olarak görülmemelidir.

Karın Germe Operasyonu

Operasyon yaklaşık 3-4 saat sürebilir bu operasyon sahasının genişiliğine ve kas durumunun gevşekliğine göre değişir.

Operasyonda sarkmış olan karın kasları eski haline getirilmek üzere dikilir, fazla ve sarkmış doku alınır, yeni göbek yerinden göbek deliği çıkartılır, operasyondan sonra oluşan iz bikini altında kalacak şekildedir ve eğer deformasyon fazla değilse sezeryan izinin biraz daha genişidir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası İyileşme

İzlerin tam geçmesi kişinin yara iyileşme derecesine ve kalitesine bağlı olmakla birlikte 6 ay – 2 sene olabilir, keloide yatkın kişilere ek olarak lazer tedavisi veya kortikosteroid tedavi eklenmesi gerekebilir.

Operasyondan sonra ödem ve şişlikler için ultrasonik tedavi uygulanabilir. Özel bir korse giyilmesi gerekir ki bu süre 3-4 haftadır bazen süre 6 haftaya da çıkabilir.

Karın kaslarının dikişlerinin iyileşmesi ve izlerin genişlememesi düşünülürse aktivitenin fazla olmaması tercih edilir.

Karın Germe Operasyonu ve Spor

Yüzme 3 hafta yapılmamalıdır. Spor ise 2 ay yasaktır. Güneşlenme de yine 2 ay yapılmamalıdır. Sauna ve hamam da en az 6 hafta yapılmamalıdır. Operasyondan sonra en az 6 ay hamile kalınmaması gerekir. Kısa sürede hamilelik düşünülüyorsa o zaman operasyonu hamilelik sonrasına ertelenmesi önerilir.

Sosyal Medya

Paylaş: