Profiloplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu

Profiloplasti ile Mükemmel Yüz Uyumu

Yüzdeki orantı kişinin karakteristik özelliğini ve güzelliğini belirliyor. Yüz bölgesindeki orantılar ise bu bölgenin üçe bölünmesi ile sağlanıyor. Alın, yüz ortası ve çene olarak bölündüğünde, bu bölgelerin birbirleriyle yaptığı açılar yüzün güzel, orantılı ve çekici görünmesini belirliyor. 

Bu açılardaki keskinlik veya yuvarlaklık kişinin sert ya da yumuşak görünmesini, çocuksu görünümünü veya yaşlı bir görünümünü etkiliyor. Zaman içinde bu açılarda gerçekleşen değişiklik, görünümü etkileyerek yaşlı karakteristiğine büründürüyor.

 

Yüz bir bütündür...

Alın bölgesi Türk ırkında daha düz gelir. Bu bölgedeki açı yani alının bombeli durması kişinin çocuksu ve daha genç görünmesini sağlıyor. Alın bölgesinin burunda yaptığı açı da en az bombe kadar önemlidir. Bu açı özellikle burun operasyonlarında dikkat edilen bir bölgedir ve sadece düzgün bir burun yapılması yeterli olmaz. Burun bölgesinin alın ile çene, çene ile üst dudak orantısı ve mesafesi önemlidir.

Burun, alın ve çene ile yüz böylesine orantılandığında 1/3 ünde kalacak şekilde bir yer kaplamalıdır. Alın bölgesinin çok kısa olması, burun ve yüz güzelliğini olumsuz etkiler. Yine çok uzun mesafeli alınlarda, burun ve çenenin de eğer küçük orantısız ve çıkık olması tüm orantıyı bozup yüzün güzelliğine gölge düşürebilir. 

 

Açıların orantısı genç gösterir

Alın bölgesi protezler, dolgular veya yağ enjeksiyonları ile buruna orantılanabiliyor. Aynı şekilde çok çıkıntılı çene yapısı da burun güzelliğini, profil orantılarını olumsuz etkiler. Bu durumlarda çeneye ufak cerrahi müdahaleler yapmak burun güzelliğini de arttırıyor. Burnun güzel bir orantıda olmasının yanında çene ile orantısı da güzelliği etkiliyor. Çene bölgesine hafif dolgu veya yağ enjeksiyonu yapılarak veya çok küçük çene yapısına sahip hatlarında ise çene protezi konularak orantı sağlanabiliyor. Burnun yanında dudağın yapısı, duruşu, dolgunluğu ve çıkıntısı profilde önemlidir. Alt dudağın daha dolgun olması tercih edilirken , özellikle üst dudağın ön bölgesinin yan profilden fazla çıkıntısı güzelliği olumsuz etkileyebiliyor. Profil güzelliği açısından dudak yan görüntüsü de orantılanarak, gerekirse dolgu ile desteklenebiliyor.

Sosyal Medya

Paylaş: