Botox

Düzensiz veya aşırı çalışan kaslardaki (göz kenarları, kaş çatma ve alın çizgileri) sinir uyarılarını geçici olarak durdurmaya yönelik geliştirilen FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Hiçbir alerjik reaksiyona sebep vermediği gibi etkisini aylarca koruyabilir.

Botox kullanım alanları özellikle şu bölgelerdir:

  1. Kaz ayakları (göz kenarında oluşan kırışıklıklar),
  2. Kaş çatma kasları,
  3. Alın kırışıklıklarına sebep olan kasların dondurulması ,
  4. Kaş asimetrisi veya düşüklüğü,
  5. Dudak üstündeki ince kırışıklıklar,
  6. Burun üstündeki ince kırışıklıklar,
  7. Dudak kenarlarındaki aşırı kas çalışmaları,
  8. Çenedeki uyumsuz kas çalışmalarına bağlı çukurlukların tedavisi,
  9. Koltuk altı, el ve ayak terlemesi tedavisi.

Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren kullanım sonucu, kaslar gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar.

Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi sayesinde daha fazla kırışıklık oluşması engellenir. Sonuç olarak elde edilen görüntü, daha düzgün, huzurlu ve genç bir görünümdür. Büyük bir operasyon geçirmeden, “kaş kaldırma” operasyonunda elde edilen sonuçlar elde edilebilir.

En çok tedavi edilen bölgeler arasında alın, göz çevresi ve kaşların arasını sayabiliriz. Botox enjeksiyonları ile göz kenarlarındaki kırışıklıklar yumuşatılır, kaşların arasındaki çatınma çizgisi azaltılabilir ve alındaki kırışıklıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir.

Botox, ayrıca boyun çizgileri ve kaşların zaman içinde düşmesinde tedavi amacı ile de kullanılmaktadır. Ancak belki de en önemli özelliği, zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı tamamen durdurmasıdır.

Botox, aynı zamanda koltuk altı terlemesi için uygulanan tedaviler arasındadır. Aslında doğal bir zehir olan ve sulandırılarak kullanılan “botulinum toksini” ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek aşırı terlemeyi durduruyor. Muayenehane şartlarında gerçekleştirilen botox uygulaması yaklaşık 30 dakika sürüyor. Lokal anestetik krem uygulandıktan sonra her bir koltuk altına seri enjeksiyonlarla botox enjekte ediliyor.

Santimetrekareye bir enjeksiyon uygulanıyor. Terleme ter bezlerini uyaran sinirlerle kontrol edilir. Botox ter bezlerini uyaran sinirleri bloke ettiği için terleme oluşmaz. Genelde estetik amaçlarla kırışıklık tedavisinde kullandığımız Botox terleme tedavisinde de çok etkilidir. Özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde kullanılmaktadır. 30 dakika gibi kısa bir sürede Botox uygulanmaktadır. 6–12 ay gibi uzun aralıklarla tekrarı gerekmektedir. Botox oldukça güvenli bir yöntemdir.

Sosyal Medya

Paylaş: